• Technik rolnik

• TECHNIK ROLNIK - 314207

Co nieco o zawodzie.

Rolnictwo jest jedną z najstarszych form działalności gospodarczej człowieka – początki osadnictwa ściśle związane są z umiejętnością uprawy roślin oraz udomawianiem zwierząt. Ma ono szczególne znaczenie, ponieważ podstawowy jego cel to wytwarzanie żywności, czyli produktów absolutnie niezbędnych do życia człowieka. Dlatego też rolnictwo jest uważane za strategiczną gałąź gospodarki i ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju. We współczesnym tak szybko zmieniającym się świecie i wobec pojawiających się nowych wyzwań, w tym m.in.: kryzysu klimatycznego, zwiększającej się populacji ludzkości, troski o środowisko naturalne, czy zmieniających się warunków rynkowych rola rolnictwa wzrasta a dobre przygotowanie do wykonywania zawodu rolnika jest niezbędnym warunkiem działalności w tej branży.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik rolnik jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

- wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej zwierzęcej;

- prowadzenia i obsługi pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej;

- prowadzenia sprzedaży produktów rolniczych i zwierząt gospodarskich;

- organizowania i nadzorowania produkcji roślinnej i zwierzęcej;

- podejmowania decyzji na podstawie rachunku ekonomicznego.

Przedmioty w zakresie rozszerzonym – geografia.

Realizacja  szkolenia praktycznego.

W naszej szkole pracują nauczyciele – specjaliści będący również praktykami prowadzącymi własne gospodarstwa. Szkoła posiada też gospodarstwo prowadzące produkcję roślinną i niezbędny park maszynowy, który w ostatnim czasie został odnowiony dzięki zakupom w ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Współpracujemy również z wieloma firmami, instytucjami oraz uczelniami wyższymi kształcącymi na kierunkach rolniczych. W ramach tej współpracy na lekcje zapraszani są przedstawiciele tych instytucji i organizowane są wyjazdy edukacyjne.

Organizujemy również wyjazdy na targi i wystawy branżowe (m.in. Agroshow Bednary, Agrotech Kielce, Arena Agro – Ostróda, CTR – Nadarzyn i in.).

Praktyki zawodowe realizowane są w gospodarstwach (możliwe jest odbycie praktyk w gospodarstwach rodziców, o ile umożliwiają one realizację programu).

Nasza szkoła uczestniczy również w projektach finansowanych ze środków UE, dzięki którym uczniowie uzyskują dodatkowe uprawnienia, odbywają zagraniczne lub krajowe staże zawodowe w tym również płatne.

Zagraniczne wyjazdy umożliwiają naszej młodzieży poznanie wielu ciekawych ludzi z całego świata, realiów rynku pracy, zasad  prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwa, obserwowania codziennego życia mieszkańców tych państw, ich  tradycji, kultury, zwyczajów żywieniowych, obyczajów  i życzliwości.

Na zakończenie stażu uczniowie otrzymują certyfikaty odbycia praktyk – Europass  Mobility, honorowane na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej.

W ramach projektów unijnych uczniowie korzystali również z kursów rozwijających kompetencje twarde (kurs kombajnisty, kurs operatora wózków widłowych, kurs chemizacyjny) oraz miękkie (m.in. asertywność, komunikatywność, praca w zespole).

Posiadacz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik rolnik może:

– prowadzić własne gospodarstwo rolne;

– korzystać ze środków pomocowych Funduszy Europejskich, tj. Premia dla Młodych Rolników, środki w ramach Modernizacji Gospodarstw Rolnych i inne;

– pracować w rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych.

Po ukończeniu technikum uczeń może przystąpić do egzaminu maturalnego a następnie kontynuować naukę na studiach wyższych rozszerzając wykształcenie rolnicze lub na dowolnym innym kierunku. Będzie mógł również uzupełnić swoje kwalifikacje w szkołach policealnych lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

W trakcie nauki w technikum  rolniczym uczeń zdaje egzaminy w dwóch kwalifikacjach:

ROL.04 – Prowadzenie produkcji rolniczej – egzamin z tej kwalifikacji odbywa się pod koniec klasy trzeciej.

ROL.10 –  Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej – egzamin z tej kwalifikacji odbywa się pod koniec pierwszego semestru w klasie piątej.

Po każdym zdanym egzaminie uczeń otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację  w zawodzie.

Już zdanie egzaminu z pierwszej kwalifikacji (ROL.04) potwierdza posiadanie wymaganych prawnie kwalifikacji rolniczych.

Gdy uczeń zda wszystkie egzaminy i ukończy szkołę, otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik rolnik, który jest uznawany w krajach Unii Europejskiej.

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:

1. Bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie.

2. Przepisy ruchu drogowego.

3. Język angielski w rolnictwie.

4. Podstawy rolnictwa.

5. Produkcja integrowana w rolnictwie.

6. Technika w rolnictwie.

7. Zbyt produktów w rolnictwie.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:

1. Prowadzenie produkcji roślinnej.

2. Powadzenie produkcji zwierzęcej.

3. Organizacja produkcji roślinnej.

4. Organizacja produkcji zwierzęcej.

5. Nauka jazdy ciągnikiem rolniczym.

6. Nauka obsługi agregatów maszynowych.