• Technik żywienia i usług gastronomicznych

• TECHNIK ŻYWIENIE I USŁUG GASTRONOMICZNYCH – 343404

Co nieco o zawodzie:

Technik żywienia i usług gastronomicznych jest bardzo atrakcyjnym i   poszukiwanym zawodem na rynku pracy.

Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych uczą się jak urządzać zakłady gastronomiczne, układać diety, umiejętnie sporządzać potrawy zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, estetycznego ich podania i prawidłowej obsługi konsumenta.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik hotelarstwa jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

– sporządzać receptury i kalkulację potraw i napojów;

– sporządzać rozchody magazynowe surowców i kosztorysy usług gastronomicznych;

– stosować sprzęt i aparaturę kontrolno – pomiarową oraz urządzenia do przechowywania żywności w zakładzie gastronomicznym;

– stosować systemy zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym żywności;

– kontrolować procesy w produkcji gastronomicznej i je dokumentować;

– dokonywać oceny towaroznawczej/organoleptycznej żywności i rozróżniać metody jej utrwalania;

– dobierać i stosować maszyny, urządzenia i drobny sprzęt do procesów technologicznych w gastronomii;

– planować jadłospisy zgodnie z zasadami zdrowego i racjonalnego żywienia;

– określać przemiany składników odżywczych, zachodzących w organizmie człowieka;

– stosować nowoczesne techniki i metody kulinarne w sporządzaniu potraw dietetycznych i alternatywnego sposobu żywienia;

– planować produkcję gastronomiczną i obliczać zapotrzebowanie na surowce  i półprodukty;

– sporządzać rozliczenia finansowe produkcji i sprzedaży usług gastronomicznych i cateringowych;

– sporządzać karty menu z uwzględnieniem informacji dotyczących wartości odżywczej potraw, alergenów i cen;

– zastosować i oceniać działania związane z promocją usług gastronomicznych i cateringowych;

– stosować w pracy zasady kultury i etyki oraz komunikacji interpersonalnej;

– wykazać się kreatywnością w działaniach i otwartością na wiedzę zawodową;

– przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska oraz wymagań ergonomii;

– udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy oraz w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia;

– organizować i udoskonalać pracę zespołu oraz wykorzystywać programy komputerowe w realizacji zadań.

Przedmioty w zakresie rozszerzonym – matematyka i biologia.

Realizacja  praktyk zawodowych.

Zajęcia praktyczne w naszej szkole odbywają się z podziałem na grupy, w dwóch pracowniach gastronomicznych umożliwiając rozwijanie umiejętności zawodowych. Podczas zajęć, które trwają kilka godzin młodzież przygotowuje potrawy, dokonuje ich oceny, a następnie je konsumuje.

Ponadto w drugim półroczu uczniowie z klas 3 i 4 odbywają czterotygodniowe praktyki w zakładach gastronomicznych oferujących różnorodny zakres produkcji i usług gastronomicznych.

Od wielu lat  wdrażamy programy i projekty finansowane przez Unię Europejską. Ogromnym powodzeniem cieszą się dwu lub trzytygodniowe wyjazdy do Grecji, Włoch i  Portugalii. Młodzież odbywa tu staże w restauracjach, kawiarniach, pizzeriach i hotelach. Dzięki tym wyjazdom uczniowie pogłębiają zdobytą wiedzę i umiejętności przygotowując się do podjęcia przyszłej pracy zawodowej. Ponad to poszerzają horyzonty, poprawiają umiejętności językowe, a przede wszystkim przeżywają niesamowitą przygodę życia.

Posiadacz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik hotelarstwa znajdzie pracę jako:

– szef kuchni, kucharz, kierownik do spraw żywienia w zakładach gastronomicznych, menager do spraw planowania i organizacji usług gastronomicznych, manager zakładu gastronomicznego, organizator imprez okolicznościowych, mistrz sztuki kulinarnej, pracownik firmy cateringowej, doradca w zakresie prawidłowego żywienia, organizator usług cateringowych, pracownik ruchomej bazy gastronomicznej: lotniczej, morskiej, kolejowej, prowadzić własną działalność.

Miejsca pracy:

– restauracje, hotele, pensjonaty, w zakładach żywienia zbiorowego, gospodarstwach agroturystycznych i innych, w sieci lokali szybkiej obsługi, w zakładach gastronomicznych na terenie Unii Europejskiej, restauracjach na statkach, promach.

Po ukończeniu technikum uczeń może przystąpić do egzaminu maturalnego, a następnie kontynuować naukę na studiach wyższych.

Aby uzyskać tytuł technika należy zdać w trakcie nauki 2 egzaminy z zakresu następujących kwalifikacji:

K1 - HGT. 02 - Przygotowanie i wydawanie dań – egzamin z tej kwalifikacji odbywa się pod koniec roku szkolnego w kasie trzecie (czerwiec/lipiec). Kwalifikacja ta przygotowuje  do pracy na stanowisku kucharza.

K1 - HGT.12 - Organizacja żywienia i usług gastronomicznych – egzamin z tej kwalifikacji  odbywa się po pierwszym półroczu klasy czwartej (styczeń). Druga kwalifikacja kształtuje umiejętności związane z planowaniem i organizacją żywienia w zakładach gastronomicznych.

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:

1. Wyposażenie i zasady bezpieczeństwa w gastronomii.

2. Działalność gospodarcza w gastronomii.

3. Język angielski zawodowy.

4. Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem.

5. Zasady żywienia.

6. Usługi gastronomiczne.

7. Organizacja produkcji gastronomicznej.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:

1. Procesy technologiczne w gastronomii.

2. Obsługiwanie klientów w gastronomii.

3. Planowanie żywienia i produkcji gastronomicznej.