• Technik Programista

TECHNIK PROGRAMISTA – 351406

Co nieco o zawodzie:

Technik programista to bardzo prestiżowy, atrakcyjnym i  przyszłościowy zawód, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego świata.

Komputeryzacji ulega coraz więcej dziedzin życia. Dynamiczny rozwój branży technologicznej sprawia, że zapotrzebowanie na programistów stale rośnie.

Zawód programisty należy do jednej z najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych grup spośród zawodów technicznych. Kształcenie w zawodzie technik programista jest więc niezbędne i oczekiwane przez rynek pracy.

Przed absolwentami tego kierunku otwiera się perspektywa dająca duże możliwości zatrudnienia, szansę na nieograniczony rozwój i dobre zarobki.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik programista jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• tworzenia i administrowania stronami internetowymi,

• tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych,

• programowania aplikacji internetowych,

• projektowania i praktycznego stosowania grafiki komputerowej oraz multimediów,

• tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią,

• projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych,

• projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych,

• projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych,

• znajomości architektury komputerów i klastrów obliczeniowych,

• wszechstronnego korzystania z różnorodnych systemów operacyjnych,

• analizy działania sieci komputerowych.

Realizacja  praktyk zawodowych.

Celem praktyki zawodowej jest pogłębianie oraz doskonalenie umiejętności opanowanych w szkole, w rzeczywistych warunkach pracy. W trakcie realizacji programu praktyki uczniowie powinni doskonalić umiejętności wykonywania określonych zadań na poszczególnych stanowiskach pracy.

Miejsce realizacji praktyk zawodowych:

przedsiębiorstwa usługowe zajmujące się projektowaniem, tworzeniem i obsługą systemów
          informatycznych,
          przedsiębiorstwa zajmujące się hostingiem oraz projektowaniem, tworzeniem i administracją witryn internetowych oraz innych technologii webowych,
          przedsiębiorstwa zajmujące się tworzeniem programów desktopowych i aplikacji internetowych,
          przedsiębiorstwa zajmujące się tworzeniem aplikacji mobilnych,

przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem UI,

przedsiębiorstwa zajmujące się modelowaniem, projektowaniem i drukiem 3D,

inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia.

Posiadacz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik programista znajdzie pracę jako:

• projektant stron internetowych i aplikacji internetowych,

• programista języków obiektowych,

• twórca i administrator portali internetowych,

• projektant i programista baz danych, aplikacji desktopowych,

• grafik,

• twórca programów i gier komputerowych,

• informatyk w bankach, urzędach, mediach, wydawnictwach, drukarniach,

• wiele innych.

Po ukończeniu technikum uczeń może przystąpić do egzaminu maturalnego, a następnie kontynuować naukę na studiach wyższych.

Aby uzyskać tytuł technika należy zdać w trakcie nauki 2 egzaminy z zakresu następujących kwalifikacji:

1). INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz
          bazami danych:

a). tworzenia i administrowania stronami internetowymi,

b). tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych,

c). programowania aplikacji internetowych,

d). tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią.

2). INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji:

a). projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych,

b). projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych,

c). projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych.

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik programista po potwierdzeniu kwalifikacji INF.03.Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych, może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik informatyk po potwierdzeniu kwalifikacji INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych.