• Technik Handlowiec

TECHNIK HANDLOWIEC – 522305

Co nieco o zawodzie:

Technik handlowiec jest bardzo atrakcyjnym i  poszukiwanym zawodem na rynku pracy. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach handlowych jako specjaliści do spraw marketingu, akwizycji  towarów, reklamy czy księgowości.

Dobry handlowiec to osoba odznaczająca się samodzielnością, dyspozycyjnością, komunikatywnością, zdolnościami negocjacyjnymi, wysoką kulturą osobistą.

Zakres obowiązków handlowców jest bardzo szeroki: prowadzą działalność handlową zgodną z profilem i polityką przedsiębiorstwa, obsługują klientów, są w kontakcie z dostawcami i dystrybutorami. Dbają również o sprawną realizację zamówień, a niekiedy pełnią też funkcję marketingowca. To od ich sprawności, zdolności do przekonywania i umiejętności utrzymania dobrych relacji z klientami w dużej mierze zależy sukces finansowy firmy.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik handlowiec jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• wykonywać zadania zawodowe z zastosowaniem specjalistycznej terminologii z zakresu handlu,

• sporządzać dokumenty handlowe,

• przyjąć dostawy towarów pod względem ilościowym i jakościowym zgodnie z zasadami stosowanymi w handlu,

• magazynować towary z uwzględnieniem ich zabezpieczenia przed uszkodzeniem, zniszczeniem i kradzieżą,

• wykonać czynności związane z przygotowaniem towarów do sprzedaży i ich pakowaniem w zależności od asortymentu,

• zrealizować zamówienie klienta, sporządzić dokumenty sprzedaży oraz dokonać niezbędnych rozliczeń,

• prowadzić obsługę klientów na stanowisku kasowym, w tym z wykorzystaniem kasy fiskalnej,

• zaprezentować ofertę handlową z uwzględnieniem walorów użytkowych sprzedawanych towarów, stosując język korzyści,

• przeprowadzić rozmowę sprzedażową, stosując komunikację werbalną i niewerbalną dostosowaną do typu klienta,

• przyjąć reklamację i przeprowadzić postępowanie reklamacyjne,

• przeprowadzić inwentaryzację metodą spisu z natury oraz ustalić różnice inwentaryzacyjne,

• wykonywać zadania zawodowe z wykorzystaniem technologii informacyjnej,

• obsługiwać specjalistyczne urządzenia techniczne wspomagające sprzedaż towarów,

• dobrać sposób rozmieszczania towarów w magazynie i sali sprzedażowej ze względu na stosowaną metodę sprzedaży,

• opracować prognozę sprzedaży na podstawie przeprowadzonych badań rynkowych,

• opracować plan działań promocyjnych przedsiębiorstwa handlowego,

• realizować działania reklamowe na podstawie założonego budżetu,

• eksponować towary i usługi,

• opracować ofertę handlową dostosowaną do potrzeb klientów,

• stosować pośrednie i bezpośrednie formy sprzedaży towarów i usług,

• prowadzić negocjacje handlowe,

• obliczyć cenę sprzedaży towarów i usług,

• zamówić towary i usługi na podstawie oferty handlowej,

• prowadzić dokumentację magazynową,

• określać koszty i przychody działalności handlowej,

• przeprowadzić inwentaryzację w firmie handlowej,

• przestrzegać zasad kultury i etyki,

• organizować pracę zespołu w przedsiębiorstwie handlowym,

• wykonywać zadania zawodowe z wykorzystaniem technologii informacyjnej,

• przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz wymagań ergonomii,

• zapobiegać zagrożeniom występującym w środowisku pracy,

• stosować środki ochrony indywidualnej i zbiorowej podczas wykonywania zadań zawodowych,

• udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy oraz w stanach zagrożenia zdrowia i życia.

Realizacja  praktyk zawodowych.

Celem praktyki zawodowej jest pogłębianie oraz doskonalenie umiejętności opanowanych w szkole, w rzeczywistych warunkach pracy. W trakcie realizacji programu praktyki uczniowie powinni doskonalić umiejętności wykonywania określonych zadań na poszczególnych stanowiskach pracy.

Miejsce realizacji praktyk zawodowych: przedsiębiorstwa handlowe oraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół prowadzących kształcenie w zawodzie.

Posiadacz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik handlowiec znajdzie pracę jako:

• Handlowiec;

• Przedstawiciel handlowy;

• Kierownik działu handlowego;

• Telemarketer;

• Merchandiser;

• Product Manager;

• Referent/Specjalista/Asystent ds. obsługi klienta;

• Referent/Specjalista/Asystent ds. sprzedaży;

• Referent/Specjalista/Asystent ds. zaopatrzenia;

• Specjalista ds. zakupów;

• Koordynator sprzedaży;

• Kierownik punktu sprzedaży;

• Konsultant ds. sprzedaży;

• Doradca techniczno–handlowy.

Po ukończeniu technikum uczeń może przystąpić do egzaminu maturalnego, a następnie kontynuować naukę na studiach wyższych.

Aby uzyskać tytuł technika należy zdać w trakcie nauki 2 egzaminy z zakresu następujących kwalifikacji:

1). HAN.01. Prowadzenie sprzedaży:

a) wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży,

b) przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży;

2). HAN.02. Prowadzenie działań handlowych:

a) planowania działań sprzedażowych i monitorowanie ich efektów,

b) organizowania i prowadzenia działań handlowych,

c) aktywnej komunikacji z klientem biznesowym.

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik handlowiec po potwierdzeniu kwalifikacji HAN.01.Prowadzenie sprzedaży może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik księgarstwa po potwierdzeniu kwalifikacji HAN.03. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej.