Technik hotelarstwa
TECHNIK HOTELARSTWA – 422402
Co nieco o zawodzie.
Hospes hospiti sacer – gość gospodarzowi święty.
Współczesne hotelarstwo przechodzi głębokie przemiany w zakresie organizacji i techniki pracy. Jest wyjątkową branżą z pięknymi tradycjami, która rozwija się nadążając za zmieniającymi się wymaganiami gości. Od pracowników zatrudnionych w branży hotelarskiej wymaga się umiejętności, które mają wpływ na satysfakcję gości przebywających w obiektach hotelarskich.
Hotelarstwo to zawód typowo ,,usłużny”, a jego istotą jest gościnność, która wyznacza podstawowe standardy obsługi gościa, przygotowania hotelu na jego przyjazd, wyposażenia poszczególnych pomieszczeń czy tworzenia klimatu danego obiektu. Pracownicy hoteli tworzą gościom ,,dom poza domem”. Poznają wiele nowych osób ale bez względu na ich typ temperamentu i osobowość muszą stosować w swojej pracy zawodowej podaną wyżej sentencję łacińską.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik hotelarstwa jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- prowadzenia działalności promocyjnej oraz sprzedaży usług hotelarskich;
- rezerwowania usług hotelarskich;
- wykonywania prac związanych z obsługą gości w recepcji;
- przygotowywania jednostek mieszkalnych do przyjęcia gości;
- przygotowywania i podawania śniadań w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie;
- przyjmowania i realizacji zamówień na usługi hotelarskie;
- organizowania usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.
Przedmioty w zakresie rozszerzonym – język angielski.
Realizacja praktyk zawodowych.
Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiotach zapewniających rzeczywiste warunki pracy, właściwe dla nauczanego zawodu. Jakość świadczonych usług, profesjonalizm oraz możliwości realizowania się uczniów są priorytetem w wyborze obiektów do odbywania praktyk zawodowych. To uczniowie decydują, w którym z dostępnych obiektów chcą odbywać praktyki.
Praktyki stałe odbywają się w hotelu Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, natomiast praktyki dorywcze odbywają się, min. w hotelach w Siedlcach (Janusz, Kamienica, Hetman, Arche), w Białej Podlaskiej (Skala, Delfin), w Siemiatyczach (Kresowiak), w Białymstoku (Branicki, Gołębiewski, Silver).
Dofinansowanie z funduszy unijnych umożliwia odbywanie miesięcznych praktyk i płatnych staży w renomowanych hotelach, m.in. Sheraton Grand Warsaw, Warsaw Marriott Hotel, Sofitel Warsaw Victoria, Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim.
Od wielu lat wdrażamy programy i projekty finansowane przez Unię Europejską. Ogromnym powodzeniem cieszą się dwu lub trzytygodniowe wyjazdy do Grecji, Włoch i Portugalii. Młodzież odbywa tu staże w restauracjach, kawiarniach, pizzeriach i hotelach.
Dzięki tym wyjazdom uczniowie pogłębiają zdobytą wiedzę i umiejętności przygotowując się do podjęcia przyszłej pracy zawodowej. Ponad to poszerzają horyzonty, poprawiają umiejętności językowe, a przede wszystkim przeżywają niesamowitą przygodę życia.
Zagraniczne praktyki umożliwiają również naszej młodzieży nabywanie nowych doświadczeń, poznawanie realiów rynku pracy, zasad prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwa, obserwowania codziennego życia mieszkańców poszczególnych państw, ich tradycji, kultury, zwyczajów żywieniowych, obyczajów i życzliwości. A także są okazją do zwiedzania i zobaczenia wielu pięknych i ciekawych miejsc.
Potwierdzeniem nabytych kwalifikacji jest otrzymanie unijnego dokumentu Europass Mobility, honorowanego na terenie Unii Europejskiej.
W miarę możliwości uczniowie wyjeżdżają na wycieczki tematyczne do renomowanych hoteli w Warszawie, Białowieży i Białymstoku. To tutaj zapoznają się z funkcjonowaniem obiektów, strukturą zarządzania, działami hotelu i restauracji oraz szeroką gamą usług, które oferują swoim gościom. Młodzież może porównać odwiedzane obiekty o tym samym standardzie oraz wcielić się w rolę pracowników .Ponadto uczniowie bardzo często uczestniczą w międzynarodowych targach gastronomicznych (Warsaw Gastro Show, Warsaw Food Expo, Eurogastro) odbywających się w Nadarzynie.
W ramach projektów unijnych uczniowie korzystali z kursów rozwijających kompetencje miękkie m.in. kurs obsługi kas fiskalnych i terminali płatniczych. Zajęcia odbywały się w szkole a po jego zakończeniu uczniowie otrzymali zaświadczenia honorowane w krajach UE.
Posiadacz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik hotelarstwa znajdzie pracę jako:
- pracownik hotelu (recepcjonista, kierownik recepcji, służby pięter, inspektor pięter, concierge), organizator usług cateringowych, pracownik biura podróży, pracownik informacji turystycznej, steward, stewardessa, pilot wycieczek, przewodnik turystyczny, barman, bufetowy, kelner.
Miejsca pracy:
- hotele i inne obiekty noclegowe, restauracje i inne zakłady gastronomiczne, ośrodki wypoczynkowe, zakłady uzdrowiskowe, gospodarstwa agroturystyczne, biura i agencje turystyczne, ośrodki informacji turystycznej, branżowe organizacje, fundacje i stowarzyszenia, organy administracji państwowej odpowiedzialnej za promocję turystyki, własna działalność gospodarcza.
Co po technikum?
Po ukończeniu technikum uczeń może przystąpić do egzaminu maturalnego, a następnie kontynuować naukę na studiach wyższych.
Będzie mógł również uzupełnić swoje kwalifikacje w szkołach policealnych lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
Procedura zdobywania uprawnień zawodowych.
W trakcie nauki w technikum hotelarstwa uczeń zdaje egzaminy w dwóch kwalifikacjach:
K1 – HGT.03 – Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie – egzamin z tej kwalifikacji odbywa się pod koniec klasy trzeciej.
K2 – HGT.06 – Realizacja usług w recepcji – egzamin z tej kwalifikacji odbywa się pod koniec pierwszego semestru w klasie piątej.
Po każdym zdanym egzaminie uczeń otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie. Gdy uczeń zda wszystkie egzaminy i ukończy szkołę, otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik hotelarstwa, który jest uznawany w krajach Unii Europejskiej.
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:
1. Organizacja pracy w hotelarstwie.
2. Działalność recepcji.
3. Usługi żywieniowe w hotelarstwie.
4. Marketing usług hotelarskich.
5. Podstawy działalności przedsiębiorstwa hotelarskiego.
6. Język angielski w hotelarstwie.
Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:
1. Techniki pracy w hotelarstwie.
2. Obsługa konsumenta.
3. Obsługa informatyczna w hotelarstwie.